ページの先頭です

Introduction

Award of the Graduate School of Information Science and Technology of Osaka University

We honor our students who have completed with excellent results the master course of the Graduate School of Information Science and Technology by the Award of the Graduate School of Information Science and Technology of Osaka University.

Thus we praise their efforts and achievements during their study in our university. The prize is awarded to 7 persons every year, one from each major.



Winners in 2012

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Hitoshi Nakatsuji
Information and Physical Sciences Tsukasa Demizu
Computer Science Kentaro Hanada
Information Systems Engineering Shota Sakaguchi
Information Networking Masaki Inokuchi
Multimedia Engineering Yuuki Imanara
Bioinformatic Engineering Yukito Watanabe

Winners in 2011

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Takeshi Morita
Information and Physical Sciences Takashi Shirai
Computer Science Keisuke Hotta
Information Systems Engineering Toru Homemoto
Information Networking Takamasa Higuchi
Multimedia Engineering Jun Shinomiya
Bioinformatic Engineering Shuichi Kajihata

Winners in 2010

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Akihiro Higashitani
Information and Physical Sciences Yuta Fukushima
Computer Science Yuichi Sudou
Information Systems Engineering Naoki Numaguchi
Information Networking Yuki Minami
Multimedia Engineering Yukie Kobayashi
Bioinformatic Engineering Yuki Matsumoto

Winners in 2009

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Hiroaki Masaki
Information and Physical Sciences Ortiz Branco Simon Enrique
Computer Science Tomohiro Okuyama
Information Systems Engineering Yuki Kawamura
Information Networking Shunsuke Mori
Multimedia Engineering Itsuki Suzuki
Bioinformatic Engineering Katsuki Hirata

Winners in 2008

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Junzou Nakata
Information and Physical Sciences Toshihito Sugimoto
Computer Science Tatsuya Miyake
Information Systems Engineering Masahiko Takashima
Information Networking Shusuke Yamazaki
Multimedia Engineering Daijiro Komaki
Bioinformatic Engineering Yohei Shinfuku

Winners in 2007

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Hidehiro Shinohara
Information and Physical Sciences Koji Tsuchiya
Computer Science Hiroki Morimoto
Information Systems Engineering Kenichi Shinkai
Information Networking Yuichi Kiri
Multimedia Engineering Hiroyuki Sago
Bioinformatic Engineering Tomoharu Hogiri

Winners in 2006

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Yusuke Arike
Information and Physical Sciences Takashi Hasuike
Computer Science Nanaho Osawa
Information Systems Engineering Hirofumi Iwato
Information Networking Kana Yamanegi
Multimedia Engineering Yuki Arase
Bioinformatic Engineering Junya Seo

Winners in 2005

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Satoshi Murai
Information and Physical Sciences Yuya Hashimoto
Computer Science Kazuki Konishi
Information Systems Engineering Seiya Abe
Information Networking Kumiko Maeda
Multimedia Engineering Masako Shinohara
Bioinformatic Engineering Katsunori Yoshikawa

Winners in 2004

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Norio Yamaguchi
Information and Physical Sciences Nobuhiko Kondo
Computer Science Manabu Matsui
Information Systems Engineering Tomoya Matsumura
Information Networking Yuichi Ohsita
Multimedia Engineering Taiki Shojima
Bioinformatic Engineering Tadashi Yamada

Winners in 2003

Major

Name and Surname

Pure and Applied Mathematics Kazuo Kaneko
Information and Physical Sciences Riyota Matsui
Computer Science Yasuhiro Kawasaki
Information Systems Engineering

Yusuke Tomozoe

Information Networking Shinji Takayama
Multimedia Engineering Yasue Kishino
Bioinformatic Engineering Masayuki Yamashirodani